Butna kost mamuta pronađena je na separaciji peska u Beogradu, najverovatnije tokom iskopavanja rečnih nanosa. Na osnovu veličine, proporcija i oblika, može se pretpostaviti da pripada vrsti Mammuthus primigenius, poznatoj kao vunasti mamut. Ova vrsta je živela tokom pleistocena, u periodu kada su evropske ravnice bile prekrivene stepama i tundrama.
Fosili mamuta u Srbiji se najčešće pronalaze u aluvijalnim nanosima velikih reka poput Save i Dunava. Zato je verovatno da je i ova butna kost mamuta transportovana rečnim tokom i deponovana u pesku. Njeno stanje očuvanosti i masivne dimenzije potvrđuju da se radi o elementu skeleta odraslog jedinke.
Butna kost mamuta, ili femur, jedna je od najprepoznatljivijih kostiju ovog izumrlog roda. Njena dužina i robustna građa ukazuju na to da je pripadala životinji visokoj nekoliko metara i teškoj više od šest tona. Upravo zbog toga je svaki nalaz ove vrste izuzetno važan, kako za muzejske zbirke, tako i za popularizaciju paleontologije.
Pored toga, ovakvi primerci imaju edukativnu vrednost. Mogu pomoći u predstavljanju izumrlih vrsta široj javnosti, posebno najmlađima. U ovom slučaju, primerak se koristi upravo u edukativne svrhe, kao deo porodične kolekcije otvorene za istraživanje i tumačenje.
Zbog svoje veličine, konteksta nalaza i taksonomske verovatnoće, ova butna kost mamuta predstavlja značajan fosilni ostatak sa teritorije Srbije.

Vunasti mamut – digitalni render / Woolly mammoth – digital render
Više primera iz ovog regiona dostupno je u našoj sekciji o Srbiji.
Više o mamutima: https://en.wikipedia.org/wiki/Mammoth
Lokalitet
- Beograd, Srbija





