Fosilni zub ajkule Otodus obliquus iz eocenskih naslaga planine Atlas u Maroku, sa izraženim bočnim cuspama

Otodus obliquus iz Maroka jedan je od najprepoznatljivijih fosilnih zuba ajkula koji se danas nalaze na tržištu i u muzejskim zbirkama. Ova izumrla vrsta pripadala je redu Lamniformes, a živela je u toplim morima tokom donjeg i srednjeg eocena, pre otprilike 50 do 60 miliona godina.

Zub koji je prikazan na ovoj fotografiji potiče iz eocenskih naslaga planine Atlas, jednog od najbogatijih fosilnih lokaliteta u Severnoj Africi. Karakteristike uzorka jasno potvrđuju njegovu pripadnost vrsti Otodus obliquus. Ima visoku, glatku krunicu bez nazubljenja, što je jedan od glavnih morfoloških kriterijuma. Sa obe strane glavne krunice jasno se vide bočne cuspe – oštri, manji zubići koji su pomagali u sečenju plena.

Ove ajkule su verovatno bile vrhunski predatori u svojim ekosistemima. Njihova snaga i veličina, zajedno sa posebnim oblikom zuba, omogućavale su im da love ribe, raže, pa čak i male kitove. Smatra se da je Otodus obliquus direktni predak kasnijeg gigantskog Otodus megalodona.

Otodus obliquus iz Maroka je čest fosilni nalaz, ali primerci sa ovakvom očuvanošću bočnih cusp-i su posebno cenjeni. Ovaj primerak jasno pokazuje sve karakteristike koje su važne za determinaciju i edukaciju. Takođe, koristi se u geološkim istraživanjima eocenskih morskih slojeva.

Realistična rekonstrukcija ajkule Otodus obliquus iz eocenskog okeana, prikazana u plivanju sa jasno vidljivim zubima

Otodus obliquus – eocen / Otodus obliquus – Eocene

Više primera iz ovog regiona dostupno je u našoj sekciji o Maroku.

Više o Otodus obliquus:
https://en.wikipedia.org/wiki/Otodus_obliquus

Lokalitet
  • Atlas planine., Maroko